Bal ze Wszystkimi Świętymi

W całej Polsce 31 października odbywały się tzw. Bale Wszystkich Świętych. Coraz popularniejsze, stają się katolicką alternatywą dla przybyłego z USA Halloween. I choć nie taki cel przyświeca ich organizatorom, będąc odtrutką na gloryfikowaną kulturę śmierci, cieszą się dużym uznaniem rodziców, którzy swoje pociechy przebierają za osoby wyniesione na ołtarze. Z okazji wigilii Wszystkich Świętych w parafiach całej Polski organizowane są uroczystości, mające przybliżać najmłodszym postaci świętych, których zarówno życie, jak i wyznaczona przez Boga misja może stać się wzorcem na ich własnej drodze do świętości. Tak więc i w naszej Parafii odbył się taki Bal, do którego zaprosiliśmy Wszystkich Świętych. Maluchy w strojach swoich ulubionych świętych spędziły więc wieczór na grach oraz zabawach związanych z życiem naszych boskich opiekunów. Po wspólnej modlitwie różańcowej dzieci wraz z rodzicami udały się do auli nr.8 gdzie czekały na nie konkursy, zabawy, tańce, nagrody, warsztaty plastyczne, muzyczne, słodki poczęstunek przygotowany przez młodzież z naszego Franciszkańskiego Duszpasterstwa oraz młodzież Oazowa. To wszystko co działo się tego wieczora w nawiązaniu do świętych i aniołów, sprawiło najmłodszym prawdziwą radość. Takie inicjatywy zawsze kształtują w nich piękne wartości i uczą radości z dnia Wszystkich Świętych. Świetna zabawa w świętym towarzystwie – tak wygląda oferta coraz większej liczby parafii. Tak, zabawa. Bowiem, jak podkreślił O. Jan Janus – Proboszcz naszej Parafii Uroczystość Wszystkich Świętych, które w naszej tradycji zakorzeniło się jako czas zadumy i tęsknoty po utracie bliskich (których upamiętnimy 2 listopada, w dzień Zaduszny), ma zupełnie inne znaczenie – 1 listopada jest jednym z radośniejszych świąt w Kościele katolickim. To właśnie tego dnia czcimy naszych braci chrześcijan, którzy przebywają już w niebie, przy Bogu Ojcu; to właśnie ten dzień jest wyrazem naszej wiary w obcowanie świętych, w ich moc sprawczą w naszym życiu, właśnie ten dzień przypomina, że każdy z nas jest powołany do świętości i to właśnie tego dnia szczególnego znaczenia nabierają słowa Apokalipsy św. Jana: „a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy. I głosem donośnym tak wołają: Zbawienie u Boga naszego, Zasiadającego na tronie i u Baranka. A wszyscy aniołowie stanęli wokół tronu i Starców, i czworga Zwierząt, i na oblicza swe padli przed tronem, i pokłon oddali Bogu, mówiąc: Amen. Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i potęga Bogu naszemu na wieki wieków! Amen”. Skoro dzień Wszystkich Świętych jest tak radosnym, dlaczego towarzyszy mu smutek? Wystarczy spojrzeć na polską tradycję związaną z tym świętem. Jeszcze przed XIX wiekiem w całym kraju wierzono, że w wieczór dnia Wszystkich Świętych dusze zmarłych wychodzą z grobów i procesyjnie udają się do kościołów, gdzie msze w ich intencji sprawuje zmarły biskup. Pokładano również wiarę w tym, że dusze zmarłych mogą w tę noc odwiedzać swoje domy i najbliższych, ci zaś przygotowywali im odpowiednią strawę. I choć chleby wypiekane na potrzeby zmarłych, noszone im na groby, palone ogniska, przy których dusze zmarłych mogły się ogrzać przed powrotem w zaświaty zastąpiły znicze oraz wieńce, zasada przyświeca nam ta sama co naszym przodkom. Jest nią pamięć o najbliższych, którzy od nas odeszli. Jak już wspomnieliśmy, celem Bali Wszystkich Świętych nie jest walka z Halloween, jednak być może ta amerykańska tradycja, która nie zdążyła na dobre zakorzenić się w naszej kulturze, szybko i na dobre zostanie wyparta innym sposobem spędzania listopadowych uroczystości. Zwłaszcza, że w propozycji Kościoła atrakcji nie brakuje. Już w ubiegłym roku wierni z licznych parafii całej Polski mogli wziąć udział w Balu Wszystkich Świętych. Organizowane były również marsze świętych, procesje, całonocne czuwania i modlitwy, a każdy bal i marsz ma inny, indywidualny przebieg. W niektórych miastach wierni maszerują z wizerunkami świętych Kościoła katolickiego i świecami w dłoniach, w innych odbywają się nieszpory ku pamięci Wszystkich Świętych.  Może zatem zamiast przebierać nasze dziecko w kostium przerażającego potwora i wysyłać do sąsiadów po cukierki dawane przezeń, aby nie spłatało psikusa, warto je przebrać za świętego i wziąć razem z nim udział w radosnej, ładnej, wartościowej i pouczającej zabawie – Balu Wszystkich Świętych? My – rekomendujemy i polecamy! Informacje o Balu Wszystkich Świętych znajdziecie na stronach internetowych naszej parafii, lub innej parafii w okolicy!

red.

Brak możliwości komentowania