Jasełkowy czas – troska o nasze tradycje

Tradycję jasełek, czyli widowisk wyobrażających scenę narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem, zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu, organizując po raz pierwszy takie przedstawienie w 1223 r. w Greccio we Włoszech.W Polsce pierwszy raz jasełka zorganizowano na dworze św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego, pod koniec XIII wieku. Tradycja polska nakazuje, aby okres przedstawiania jasełek rozpoczynał się z drugim dniem Świąt Bożego Narodzenia – na św. Szczepana.Ogromny ładunek dramatyczności, klimat pewnej mistyczności oraz możliwość uczestniczenia w tajemnicy Bożego Narodzenia składał się na ogromną popularność jasełek. Jasełka nie były nigdy martwą sztuką, zawsze dostosowywały się do aktualnych wydarzeń. Zawsze też wprowadzały i wprowadzają zarówno widzów jak i aktorów w tajemniczy nastrój Bożego Narodzenia. Jasełka” cieszą się dużą popularnością wśród dzieci z różnych grup wiekowych uczęszczających na msze święte dla dzieci w naszej parafii. Wszyscy widzowie, którzy mają okazję oglądać „Jasełka” poddają się nastrojowi chwili. Blask gwiazdy betlejemskiej w przyćmionej sali, melodie kolęd, solowy śpiew „Maryi” czy innych postaci, wywołują wspomnienia z dzieciństwa, skłaniają do refleksji. Po przedstawieniu są brawa, gratulacje. Takie „jasełkowe przedstawienie” przygotowała dla dzieci uczęszczających na wspomniane msze święte odprawiane w sali nr 8. przygotowała nasza młodzież oazowa zasilona przedstawicielami Służby Liturgicznej Ołtarza z naszej parafii. Miały one miejsce w niedzielę 13 stycznia br. Każdego roku przedstawienie jasełkowe cieszy się dużą popularnością w naszej parafii. Podobne przedstawienie jasełkowe odbyło się także po mszy świętej o godz 11.30 w sali nr 8. w niedzielę 20 stycznia br. a przygotowały je dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącego pw. świętego Franciszka z Asyżu. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie przedstawień serdecznie dziękujemy.

red.

Brak możliwości komentowania